04 Mart 2022, 22:21 tarihinde eklendi

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Diyetlerinde şifa amaçlı veya yemek süslemek için kullanılan bir bitkidir. Kekik çiçekleri yaprakları veya bir dizi semptom ve şikayeti tedavi etmek için kullanılmıştır. İshal mide ağrısı ve boğaz ağrısı gibi kekik 50’nin üzerinde faydası olan çok fonksiyonel bir bitkidir. İçerisinde Uçucu yağları olan bir bitkidir. İshal mide ağrısı boğaz ağrısı gibi kekik elinin 50’nin üzerinde faydası olan çok fonksiyonel bir bitkidir. İçerisinde Uçucu yağları olan bir bitkidir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir
Astıma faydası vardır. Diş eti çekilmesine faydası çok fazladır. Düzenli kekik çayı içilmesi durumunda yüksek olan tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığını rahatlatır. İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde beyaz kan hücreleri aktif bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle enfeksiyonları bitirmeye hedefler.

Boğaz ağrısı iyileştirilmesi de etkilidir. Mukusun incelenerek daha kolay akmasını sağlar. Üst solunum yolları ferahlatır. Tümörün büyümesine karşı önlem almaktadır. Radyoterapi ve kemoterapi sonrasında meydana gelen Mide bulantılarına oldukça etkilidir.

Kolon kanserinde koruyabilme etkisi vardır. Meme kanserine neden olan hücrelerin öldüğünü kuvvetlendi. Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Gıdaları korumanın en iyi yollarından biri de kekiktir.  Mantar tahribatına neden olduğundan mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir. Sivrisinek kaçırmak da etkiledi çocukların popo kaşıntılarına neden olan kıl kurdunun iyileşmesinde çok etkilidir.

Kekik çiçekleri yaprakları veya bir dizi semptom ve şikayet tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayçiçek yağını stabilize etmek için güçlü bir antioksidan içerir. Hıçkırığın geçmesinde kullanılır. Özellikle geçmeyen hıçkırık şikayetlerinde kullanılır. Bize kokusu gelen bu yağlardır. Kekik diye diyetlerde şifa amaçlı veya yemek süslemek için kullanılan bir bitkidir. Egzama gibi cilt problemleri iyileşmesinde önemli etkileri vardır. Öksürüğe gidermeye yardımcı olmaktadır.

Mide bulantısı şişkinlik hazımsızlık veya karın ağrısı problemlerin de kekik çayı birebirdir. Özellikle iltihap sökücü özelliği sayesinde bağırsaklarda olumsuz durumları ortadan kaldırarak bağırsak hareketlerini yeniden normale dönmesini çalışır. Kötü nefesi neden olan ağızda biriken bakterilerden kurtulmak için kekik suyu yapılan gargara birebirdir. Bunu keşfeden firmalar ağız sularını veya gargaraları birçoğunda kekik kullanmaktadır.

Kekik Nasıl Tüketilir
Kekik taze veya kurutulmuş olarak çayı demlenen bir bitkidir. Kekik çayı tarifi Bir bardak kadar kaynayan suyun içine 2 tatlı kaşığı taze veya kuru olarak keki katı ve 10 dakika demlemeye bırakın. Süzdükten sonra tüketim gargara tarifi 1 tatlı kaşığı keke 5 dakika kaynatın ve ılınmasını bekleyin. Bu lavaboda beklesin. Ağzınızı bir yudum alın. Sabah öğle ve akşamları bununla fırçalayın.

Çocuklarda iştah açmak için bir tatlı kaşığı çocuklara yedirerek su verip tutmalarını sağlayabilirsiniz. Kıl kurdu için yaban kekiği ne iyice ufalayın. Çocuklara verin hemen ardından su verin ve kekik yutmalarını sağlayın. Hıçkırık için biraz koyu kıvamlı bir şekilde tüketin.

 Kekik Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir
İçerdiği bileşenler sayesinde boğaz ağrısına iyi gelir. Kekik çayı öksürük ve bronşit gibi Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Kekik çok iyi bir demir kaynağıdır. Demir vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşımaktadır.

Kekik Ne İşe Yarar
Kekin antiseptik abi antibiyotik özellikleri öksürük bronşit gibi Solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Yapraklarının renkleri soluk yeşil tonlarında daha koyu yeşil ve zeytin tonlarını ayrıca bronz hatta gümüşe kadar değişebilir. Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Vücudun genel gelişimi için gerekli olan ana vitamin ve minerallere sahip olan kekik Hemen hemen herkes tüketimi oldukça yaygındır. Adeta şifa kaynağı olan kekik yüzyıllardır kullanılmaktadır.  Kekik nane ailesinden cinsine ait aromatik çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitkidir.  Küçük beyaz lila veya pembe çiçekler üretir.

Sağlığımız için gerekli vitaminleri barındırmaktadır. Kekik çok çeşitli alanlarda da kullanılabilir. Vücudun alması gereken en temel minerallerle dolu olan ve genelde baharat olarak kullandığımız kekiğin faydaları çoktur. Çekim bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. 350’den fazla kekik çeşidi vardır. Kekik C vitamini ve mükemmel bir demir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Kekik nane ailesinden olduğu bilinen kekik Şifa deposu olan bir ot türüdür. Kullanımı çok eskiye dayanan kekik bir ottur. Ilıman bölgelere özgü yetişen bir bitkidir.

Kekik görme yeteneğini artırmaya yardımcı olmaktadır. Kekik yağda çözünen bir vitamindir. Bir antioksidan olan A vitamini açısından zengindir. Sağlıklı bir mukus zararını ve cildini desteklemek ve korumak için gereklidir.Sağlıklı kemiklerin korunmasında ve Kemik hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *