05 Mart 2022, 02:31 tarihinde eklendi

Anığın Faydaları Nelerdir?

Anığın Faydaları Nelerdir?

Anığın Faydaları Nelerdir?
Anığın faydaları ile ilgili bilgi sahibi olarak farklı sağlık sorunlarına alternatif bir çözüm üretilebilmektedir. Anık bitkisi pek çok hastalığa iyi gelmenin yanı sıra cilt hastalıklarında da kullanılmaktadır. Dağ reyhanı olarak da adlandırılan anık; güzel kokulu bir bitkidir. Sindirimi kolaylaştıran bir bitki olması sebebi ile mutfaklarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Ev bitkisi olarak yetiştirilebilen anık otu; kalp hastalıklarının yanı sıra hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisi amacı ile de kullanılmaktadır. Anık otu; Osmanlı Döneminden bu yana kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir.

Cilt ve Bakım Üzerine Anığın Faydaları
Anığın faydaları arasında birçok cilt hastalığının tedavisinin yanı sıra cilt bakımı da bulunmaktadır. Kökeni Osmanlı Dönemine kadar dayanan bu bitkiden elde edilen tonik ile cildin pürüzsüz ve temiz olması sağlanmaktadır. Osmanlı Döneminde kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan bu tonik güzel kokması sebebi ile de tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra taze reyhandan elde edilen birçok maske türü de bulunmaktadır.

Taze anık ile zeytinyağı karışımından elde edilen cilt maskesi; gözeneklerin temizlenmesine ve cildin hava almasına yardımcı olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı bakımından da oldukça faydalı bir bitki olan taze reyhan; ağız kokusu ve diş eti hastalıklarının da önüne geçmektedir. Anık otu; sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerin ortadan kaldırılmasında da kullanılmaktadır. Bununla birlikte yaralar üzerinde de etkili olan bir bitkidir.

Anığın faydaları arasında koruyucu özellik de bulunmaktadır. Anık otu; güzel kokulu bir bitki olmasına rağmen haşaratlar tarafından sevilmemektedir. Bu sebeple anıktan elde edilen spreyler ile sivrisinek, tahtakurusu, kene gibi haşaratların vücuttan uzak durması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra anık otu; vücutta bakteri, virüs, mantar gibi durumların oluşmasını da engellemektedir. Anık otu; cilde faydalı olduğu gibi saçlar için de oldukça faydalıdır. Saç dökülmelerini engellemekle birlikte saçlara dolgun ve sağlıklı bir görünüm sağlamaktadır.

Anık Bitkisinin İyi Geldiği Hastalıklar
Anığın faydaları arasında pek çok cilt problemine çözüm olmasının yanı sıra bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Anık otu; kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engellemenin yanı sıra mevcut hastalıkların da iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Yüksek antioksidan içermesi sebebi ile vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı korumaktadır. Anık otu; anksiyete bozukluğu, stres gibi durumlara karşı kullanılmasının yanı sıra migren gibi kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen durumlarda da tercih edilmektedir.

Anık otu; vücutta oluşan ödemin atılması konusunda etkili bir bitkidir. Bunun yanı sıra mide bulantısı veya baş dönmesi gibi olumsuz durumları da ortadan kaldırmaktadır. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyan bir bitkidir. Yeni doğum yapan annelerin rahatlıkla kullanabildiği bu bitki; sütü arttırmakta ve bebek için faydalı olmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin anık otu tüketmesi durumunda bu problemin ortadan kalkarak verimli bir uyku uyudukları yapılan araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir.

Sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinen anık otu; tütün ürünleri kullanan kişilerin bırakmasına da yardımcı olan bir bitkidir. Vücut sistemini dengeleyen ve koruyan anık otu; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sindirimi de kolaylaştırmaktadır.

Anık Bitkisi Nasıl Kullanılır?
Anığın faydaları ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler oldukça fazladır. Bu kapsamda anık bitkisi; pek çok hastalıkla baş etmek amacı ile sıklıkla tercih edilmektedir. Anık otu; çay olarak demlenebilen ve tüketilen bir bitkidir. Uyku bozukluğu, stres, sindirim sorunu gibi durumlarda demlenerek tüketilmesi önerilmektedir.

Anık otu; cilt hastalıkları için kullanılmadan önce maske haline getirilmesi gerekmektedir. Öz suyu sıkılarak tonik de elde edilen bu bitki aynı zamanda tazeyken yemeklerde ve salatalarda da tüketilebilmektedir. Aynı zamanda anık otu kaynatılarak elde edilen meyve suyundan günde bir bardak içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *