05 Mart 2022, 02:03 tarihinde eklendi

Kediotunun Faydaları Nelerdir?

Kediotunun Faydaları Nelerdir?

Kediotunun Faydaları Nelerdir?
Kediotunun faydaları asabiyet, anksiyete ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkan belirtileri giderebildiği için oldukça önemlidir. Kediotunun, beyindeki ve sinir sistemindeki sinir uyarılarını düzenlemeye yardımcı, kimyasal bir haberci olan gama-aminobutirik asit (GABA) ile etkileşimi nedeniyle uykusuzluk ve anksiyeteye karşı etkili bir bitkidir. Kediotunun içerisinde bulunan valerenik asidin beyindeki GABA’nın parçalanmasını engellediği, sakinlik ve huzur duygularına neden olduğu bulunmuştur. Kediotu kökü ayrıca yatıştırıcı ve uyku arttırıcı özelliklere sahip antioksidanlar olan hesperidin ve linarin içerir. Bu bileşiklerin çoğu, beynin korkuyu ve strese karşı güçlü duygusal tepkileri işleyen bir parçası olan amigdalada aşırı aktiviteyi etkisiz hale getirdiği de bilinmektedir.

Kediotunun faydaları arasında nöbet geçirilen hastalıkların belirtilerini azaltması bulunmaktadır. Kediotunun içerisinde bulunan izovalerik asidin, epilepsi hastalığı gibi hastalıklarda tedavi amaçlı olarak kullanılan valproik aside benzer etkiler gösterdiği saptanmıştır. Bu asidin ani ya da istemsiz olarak gerçekleşen kas kasılmalarını önleyebildiği gözlemlenmiştir.

Valerianaofficinalis, genellikle kediotu olarak bilinir, Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir. Günümüzde ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştirilmektedir. Kediotu bitkisinden çiçekler yüzyıllar önce parfüm yapmak için kullanıldı ve kök kısmı en az 2000 yıldır geleneksel tıpta kullanıldı. İnce kokulu çiçeklerinin aksine, kediotu kökü, uçucu yağlar ve yatıştırıcı etkilerinden sorumlu diğer bileşikler nedeniyle çok güçlü bir kokuya sahiptir.

Kediotu Nasıl Kullanılır?
Kediotunun faydaları kediotunu doğru bir şekilde ve doğru dozlarda kullanım ile mümkündür. Kediotunun demleme, kapsül halinde tüketme gibi farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki demleme türü ile yapılan oluşumdur. Bu oluşumu yapmak için 1 çay kaşığı kurutulmuş kediotunu 1 bardak suda 10 dakika süresince demlendirin. Demlendikten sonra süzün ve yatmadan yarım saat ya da bir saat önce tüketin.

Bir başka kediotu kullanım şekli ise önceden kurutulmuş kediotunu iki ya da üç gram olacak şekilde tüketmektir. Bu tüketim şeklinde de yatmadan yarım saat ya da bir saat önce kullanılması önerilmektedir.

Kediotunun Yan Etkileri Var Mıdır?
Kediotunun faydaları yanında çoğu ilaç ve tıbbi amaçlı olarak kullanılan bitkilerde olduğu gibi kediotu bitkisinin de uygun dozlarda ve uygun şekilde kullanılmaması sonucu bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Baş dönmesi, mide ağrıları, uyuşukluk en çok rastlanan yan etkilerdendir. Yüksek dozlar halinde alınan kediotu görmede bulanıklık, huzursuzluk, baş ağrısı yaratabilir. Ve yine fazla tüketim sonucu vücut kaslarında gevşeme ve ellerde titreme görülebilir. Karaciğer rahatsızlığı yaşayan hastalar kediotu kullanımı öncesi doktorlarına danışmalıdır. Kediotu çeşitli antidepresan ve uyku düzenleyici ilaçlar ile birlikte kullanıldığı takdirde daha fazla uyku yapabilir. Alkol ile tüketilmemesi önerilmektedir. Kediotu uyku hali yaptığından dolayı gün içerisinde kullanımı önerilmez. Hamile kadınlar ve emziren annelerin kediotunu kullanması önerilmez.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *