05 Mart 2022, 02:07 tarihinde eklendi

Kayısı Çayının Faydaları

Kayısı Çayının Faydaları

Kayısı Çayının Faydaları
Kayısı çayının faydaları genelde tuvaleti ihtiyacını sıklaştırması ve zayıflama konusunda yardımcı olması ile bilinse de başka pek çok sağlık sorunu için kullanılabilmektedir. Çay farklı şekillerde demlenebilmektedir. Bununla birlikte belli bir miktar tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Ölçüsüzce tüketilmesi halinde bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Kayısı çayının demlenme şekilleri, ne kadar tüketilmesi gerektiği, faydaları, aşırı tüketilmesi halinde yan etkileri gibi hususlara yazının devamında yer verilmiştir.

Kayısı Çayı Nasıl Demlenmelidir?
Kayısı çayı aşırı kilo başta olmak üzere pek çok sorunun giderilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle tuvalet ihtiyaçlarını sıklaştırması sebebiyle tüketilmektedir. Fakat kayısı çayının ölçülü kullanımı oldukça önemlidir. Kayısı çayının faydaları için nasıl demlendiğini merak eden kişilere, iki farklı demleme türünden de bahsetmek gerekmektedir.

Bunlardan ilki sallama poşet çaylardır. Güvenilen bir aktardan ya da marketten istenilen poşet kayısı çayı alınabilir. Poşet çaylar her yerde bulunabilmektedir. Çoğu çay markası da poşet kayısı çayı üretmektedir. Bu poşet çayları kullanarak demleme yapmak oldukça kolaydır. Kaynamış suda 7 ile 8 dakika arasında bekletilmesi yeterli olacaktır. Beklettikten sonra demlenmiş olan kayısı çayı tüketime hazır hale gelir.

Kayısı çayı demlemenin bir başka yolu ise kuru kayısı demlemektir. Su bir miktar kaynatıldıktan sonrasuyun içine 2 adet kuru kayısı eklenir. Suyun içerisine kayısı eklendikten sonra iki dakika daha kaynatılır. Daha sonra altı kapatılır ve 10 dakika da demlenmesi için bekletilir. Kayısı çayının faydaları için ve yan etkilerinden olumsuz etkilenmemek için günde en çok 1 ile 2 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte uzun süre boyunca düzenli bir şekilde tüketilmemeli ve tüketim esnasında ara verilmelidir. Vücuttan sıvı atmaya yardımcı olması sebebiyle vücutta oluşacak su kaybını önlemek için, kayısı çayı içen kişiler aynı zamanda bol su da tüketmelidir.

Kayısı Çayı Nelere İyi Gelir?
Kayısı çayının faydaları bilindiği üzere yalnız kilo verdiren özellikleri değildir. Pek çok sağlık sorununa iyi gelir ve faydaları aşağıda listelenmiştir.

Enerji verir ve dolayısıyla yorgunluğa iyi gelir.
Bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlık sorunlarını çözmede yardımcı olur.
Stresi azaltmaya yardımcı olur.
İçeriğinde bulunan demir sayesinde kansızlığa iyi gelir.
Yaşlanmayı geciktirmede olumlu bir etkisi bulunmaktadır.
A vitamini içermesi sebebiyle gözlere iyi gelmektedir.
İçeriğinde magnezyum ve fosfor bulundurur. İçeriği sayesinde hafızanın güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.
Zengin besin içeriği bulunmaktadır. Bu sebeple hamilelik döneminde de tüketilebilmektedir.
Ritim bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur.
Gırtlak iltihabının giderilmesinde yardımcı olur.
Dişlerin güçlenmesinde yardımcıdır.
Karaciğerin kendini tedavi etmesine katkı sağlar.
İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
Akne ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir.
Kansere karşı koruyucudur. Kansere yakalanma riskini önlemektedir.
Kronik baş ağrıları migren ağrılarının azalmasında yardımcıdır.
Kayısı Çayının Yan Etkileri Nelerdir?
Kayısı çayının faydaları yanında ölçüsüz tüketilmesi halinde yan etkileri de bulunmaktadır. En büyük yan etkisi ise aşırı tüketimi halinde ishal yapmasıdır. Normal şartlarda içilse dahi tuvalet ihtiyacını artırır. Bu sebeple tüketilirken bu durumun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Uzun zaman boyunca tüketilmesi halinde karaciğerde yağlanmalara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte nabız artışına sebep olabileceği için güç içerisinde üç bardağın üzerine çıkmamaya dikkat edilmelidir.

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *