05 Mart 2022, 02:08 tarihinde eklendi

Karnıyarık Otunun Faydaları Nelerdir?

Karnıyarık Otunun Faydaları Nelerdir?

Karnıyarık Otunun Faydaları Nelerdir?
Karnıyarık otunun faydaları insan vücudu için birçok değer taşımaktadır. Bu faydalı bitkinin sarı olanı Hindistan ve İran’da, siyah olanı Akdeniz ve Ortadoğu’da yetişiyor. Karnıyarık otunun faydalarından yararlanmak için kabızlık şikayeti olanlar, sindirim sorunu yaşayanlar ve diyabet hastalığı olanlar kullanabilir. Karnıyarık otu bu hastalıklar için oldukça faydalı bir bitkidir.

Karnıyarık Otunun Faydaları
Hastalıklara şifa bulmak için doğal olarak kullanacağınız bitkilerin faydası çok daha fazladır. Karnıyarık otunu da tüketmeniz size doğal yoldan birçok fayda sağlayacaktır. Karnıyarık otunun insan vücudu için doğal bir bitki olarak kullanımı diğer kimyasal ilaçlara göre daha yararlı olacaktır. Karnıyarık otunun faydaları birçok bağırsak sorunlarınıza iyi gelmekle size doğal faydalar sağlayabilmektedir.

Bu otun faydaları arasında bulunan bağırsağınızı nemlendirip yumuşatması sizin tuvalet ihtiyacınızı kolaylaştıracak ve daha rahat bir şekilde ihtiyacınızı gidermenizde fayda sağlamaktadır. Bağırsak mukozasını bozmadan detoks yaparak etkili bir şekilde kabızlık sorununuza fayda sağlayacaktır. Bağırsaktaki sıvıyı emerek bağırsak kalınlığını olması gereken seviyeye getirir. Floranın içeriğini değiştirerek lifler sayesinde bağırsak hastalıklarınızı doğal bir yöntemle azaltmış olacaksınız.

Kaliteli lifler özellikle de tohumun kabuğunda bulunur. Tohumu çok iyi değerlendirerek müsilaj yani bitkisel polisakkaritler veya prebiyotiklere ulaşabilirsiniz. Suya temas edince şişer ve kaygan bir form alan Karnıyarık otunun faydaları arasında iştahınızı düzenleyici etkileri bulunmaktadır.

Karnıyarık otunun kandaki lipit ve kolesterol oranını düşürmesinden faydalanabilirsiniz. İştah kontrolünü sağlamak için de olumlu etkileri bulunmaktadır. ve maliyeti oldukça az olan karnıyarık otu zayıflamada kullanabileceğiniz faydalı bir besin öğesi olacaktır.

Kilo problemlerinizi ortadan kaldırmada size büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Düzenli ve doğru biçimde kullanıldığında kalp ve damar sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda gaz söktürücü özelliği vardır. Vücuttaki doymuş yağ oranını azaltır. Yara ve enfeksiyonlar için de tedavi amaçlı kullanılabilir. Düzenli kullanımında kolon kanseri riskini azaltacaktır.

Karnıyarık Otunun Yan Etkileri
Karnıyarık otunun faydaları olduğu gibi kullanımında bazı olumsuzluklar doğabilir. Bunun için midesinde reflü rahatsızlığı olanlar ya da bundan şüphesi olanlara bu otu kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı zamanda müshil etkisinden dolayı uzun süre kullanımı tavsiye edilmez. Karnıyarık otunun peynir ile birlikte kullanılması bazı iltihaplanmalara neden olacağı için bu şekilde kullanımı önerilmez.

Çay ve kahve türü ile kullanımı bağırsağı kurutabilir. Alerjik reaksiyonları olanlara da karnıyarık otunun kullanımı tavsiye edilmez. Bağırsak tıkanıklığı sorununa yol açabileceği için tohumunu su ile kullanmalısınız. Susuz kullanımlar yutmada zorluğa hatta boğulmalara sebep olabilir. İlaç kullanan kişilere de bu ot tavsiye edilmez. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların da kullanmaması gerekir. Astım hastalığı olanların, aşırı lif tüketen kişilerin kullanımı önerilmez. Yararları yan etkilerinden daha fazla olan bu bitkiyi kullanan bazı kişilerde bulantı ve kusma görülmüştür. Bitkiyi tüketmeden önce günlük kullanım dozunu öğrenmek için diyetisyene danışabilirsiniz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *