05 Mart 2022, 02:11 tarihinde eklendi

Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kantaronun Faydaları Nelerdir?
Kantaronun faydaları, genel olarak gebelik sürecinde annelerin çatlak oluşumunu önlemek amacıyla kullanması ile kısıtlandırılmış olsa da kantaron bitkisinin çatlak oluşumunu ve genel olarak çatlak sonrası oluşan kaşıntıyı önlemekten başka da pek çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak sarı kantaron olarak geçen bitki, cilt üzerinde olduğu kadar sinir sistemi ve solunum sistemi üzerinde de etkilidir. Ayrıca sindirim sistemine de iyi geldiği bilinen bitki genel olarak yağ formunda kullanılmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı
Kantaronun faydaları denildiğinde akla ilk gelen, sarı kantaron bitkisi yağının gebelik sırasında oluşan çatlakları önlemede gösterdiği büyük etkidir. Bunun yanı sıra, gebelik sonrasında vücutta kalmış olan çatlakların solmasında da oldukça etkilidir.

Yalnızca basen ve karın bölgesinde değil, yüz ve genel olarak vücut bölgesinde hücre yenilenmesinin az olduğu kısımlarda oluşan çatlak ve çizgi görünümlerinin azalmasında önemli bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra, cildi besler, parlak ir görünüm verir ve düzenli kullanımda hücre yenilenmesini en üst düzeye çıkararak yıpranmış cildin onarılmasına yardımcı olur.

Kantaron Çayı
Kantaronun faydaları arasında belki de en az bilinenlerden biri, sarı ya da kırmızı kantaron çayının faydalarıdır. Kantaron bitkisi, kurutulduktan sonra çay olarak düzenli tüketildiği takdirde kas gevşetici etki gösterir ve kadınların regli dönemlerinde doğal bir ağrı kesici olarak işlev görür. Bunun yanı sıra, çay olarak tüketilmesi solunum sistemi üzerinde de oldukça etkilidir.

Çay olarak tüketilen kantaron, düzenli kullanımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra, nefes almada rahatlama, sinirleri yatıştırma ve menopozun ağır etkilerini hafifletme gibi özellikleri de vardır.

Kantaron çayı, sıklıkla ishal olan kişilerde doğal bir ishal kesici olarak kullanılır. Çay olarak tüketildiğinde ishali kesmesi, kişilerin su kaybetmesini de önlediğinden dolayı oldukça etkili ve sağlıklıdır. Ayrıca genel olarak sindirim sistemini rahatlatıcı etki göstermektedir.

Gıda Takviyesi
Kantaronun faydaları arasında en az bilinenlerden bir diğer ise, bitkinin gıda takviyesi olarak da kullanılabiliyor olmasıdır.

Kurutulmuş kantaron bitkisinden ya da bitkinin yağından elde edilen doğal gıda takviyeleri, kişilerin metabolizmasını düzenleyerek pek çok şikâyetin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Genel olarak bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliği bulunmaktadır ve düzenli kullanımda kullanan kişilerin gribe ya da benzer hafif viral hastalıklara yakalanmasına engel olmaktadır.

Kantaron, gıda takviyesi olarak yanı zamanda probiyotik etkisi de göstermektedir. Bağırsak sistemini ve genel olarak sindirim sistemini rahatlattığı ve düzenlediği için, kapsül formunda kullanamayan kişilere şurup şeklinde olan formu önerilmektedir.

Bitkinin genel olarak yenileyici özelliğinin bulunması ve belirli bitkisel takviyeler ile birlikte kullanılması, kişilerde hücre yenilenmesini artıracağı gibi, kantaron içerikli kremlerin temizlenmiş açık yara üzerine uygulanması durumunda, yaralarda iz kalmadığı ya da eski yara izlerinin solduğu da bilinmektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *