05 Mart 2022, 02:15 tarihinde eklendi

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?
Hindistan cevizi yağının faydaları, cilt, kalp rahatsızlıkları gibi daha birçok rahatsızlık için kullanılan bir meyvedir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri vücudunuzu yağ yakmaya teşvik edebilmektedir. Vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlar. Ayrıca kanınızdaki HDL (iyi) kolesterolü yükselterek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Çoğu diyet yağları uzun zincirli trigliseritler (LCT) olarak kategorize edilirken, hindistancevizi yağı daha kısa yağlı asit zincirleri olan bazı orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içermektedir. MCT’ler tüketildiği zaman doğrudan karaciğere gitme eğilimindedirler. İnsan vücudu bu yağları hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanabilir ya da ketonlara dönüştürür. Ketonların beyniniz için güçlü faydaları olabilir ve araştırmacılar ketonları epilepsi, Alzheimer hastalığı ve diğer durumlar için bir tedavi olarak kullanılabilirliği açısından incelemektedirler.

Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan MCT’ler, daha uzun zincirli yağ asitlerine kıyasla vücutta yakılan kalori sayısını artırabilir. Laurik asit, Hindistan cevizi yağı içerisindeki yağ asitlerinin yaklaşık olarak yarısını oluşturur. İnsan vücudu laurik asidi sindirdiğinde, monolaurin adı verilen bir madde oluşturur. Hindistan cevizi yağı içerisindeki laurik asit ve monolaurin, bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri yok ettiği gözlemlenmiştir.

Hindistan cevizi yağı çoğunlukla yüksek bir doymuş yağ oranına sahiptir. Doymuş yağ açısından zengin olması Hindistan cevizi yağının kızartma yağı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Doymuş yağ asitleri bazı bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin tersine yüksek sıcaklıklarda ısıtıldıkları zaman yapısını korumaktadırlar.

Hindistan cevizi yağının faydaları cilt, saç ve dişler üzerine etkilidir. Hindistan cevizi yağı cilt, saçlar ve dişleri koruduğu bilinmektedir. Birçok insan cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için kozmetik amaçlı kullanır. Bazı araştırmalar sonucunda hindistancevizi yağının kuru cildin nem içeriğini artırabildiğini ve egzama semptomlarını azaltabildiğini göstermektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Hangi Alanlarda Kullanılır?
Hindistan cevizi yağının faydaları birçok farklı alanda bulunmaktadır. Bu kapsamlı alan Hindistan cevizi yağının kullanım alanını da genişletmektedir. Ağız sağlığı için günde yirmi dakika kadar ağızda bekletilir. Dişleri beyazlattığı gözlemlenen Hindistan cevizi yağı soda ile karıştırılarak bir diş macunu haline getirilebilir. Makyaj temizlemek için kullanılan Hindistan cevizi yağı bu sayede cilde de fayda sağlamaktadır. Saçlar için canlılık sağlayan Hindistan cevizi yağı saçlara masaj yapılarak kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları Nelerdir?
Hindistancevizi yağının faydaları arasında bulunan yağ yakıcı özelliği fazla kullanım yapıldığı zaman kilo artışına sebep olabilmektedir.

Hamile kadınlar ve emziren anneler Hindistan cevizi yağını doktor tavsiyesinde kullanmalıdır. Çünkü hamile kadın ve emziren anneler bu yağı fazla tükettikleri zaman bazı kötü sonuçlara sebep olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı cilt için kullanıldığı zaman cilt yağlı ise daha fazla yağlanmaya ya da sivilcelenmeye sebep olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı bazı kişilerde baş ağrısına sebep olabilmektedir. Hindistan cevizi yağı alerjisi olan kişiler bu yağı kullanmamalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *