05 Mart 2022, 02:19 tarihinde eklendi

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?
Ekinezyanın faydaları grip, soğuk algınlığı, nezle ve üst solunum yolu hastalıklarında görülmektedir. Amerikan konisi olarak bilenen bu bitkinin Kızılderililer tarafından çok kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de bolca yetişen ekinezya çiçeğinin yararlarını araştıran birçok çalışma yapılmıştır. Sadede bizim kültürümüz de değil Amerika ve Avrupa bölgelerinde de kullanılmaktadır. Pembe çiçeği ve ortasındaki kahverengi konisi ile papatya ailesinden olan bu bitki senede iki kere hasat edilmektedir. Her yerde yetişebilen ender bitki türlerinden olduğu için kullanım alanları geniş coğrafyalara yayılmıştır.

Ekinazyanın çayı yapılabildiği gibi kapsül ya da toz şeklinde de tüketilebilir. Etken maddelerinden dolayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışıp onay almalısınız. Hamilelerin ve kronik rahatsızlığı olanların kullanılması önerilmemektedir.

 
Ekinezya Nelere İyi Gelir?
Bilinen en büyük faydası soğuk algınlığı ve gribi çok hızlı bir şekilde iyileştirmesidir. Ayrıca semptomlar oldukça hafif hissedildiği için hastalığın rahat bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır. Kış mevsimi geldiğinde hasta olmayı beklemeden, hastalıktan korunmak amacıyla düzenli bir şekilde Ekinezya çayını içebilirsiniz. Enfeksiyondan kaynaklı uçuk, iltihaplı yaralar, bademcik şişmesini tedavi edebildiği gibi diğer deri üzeri iltihaplanmaları olan sivilceyi ve çıbanı da iyileştirmektedir.

Kandaki oksijen seviyesini arttırdığı için solunum yolu hastalıklarını hafifletmeye yardımcı olur, ancak hastalığın ilk haftasında kullanılması gerekmektedir. Ekinezya yağı özellikle başka yağlarla birleştiğinde ağız sağlığında ve deride şişlik, kızarıklık gibi tahribatlarda güzel sonuçlar vermektedir. Yapılan birçok araştırmaya göre bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Ekinezyanın faydaları bitkisel tıp içinde en çok araştırılan konu olmuştur. Araştırma sonuçlarına göre bu bitkiyi bilmediğiniz ya da bildiğiniz hastalıkların, varlığı ya da yokluğu fark etmeksizin düzenli olarak kullanılmanız, vücudunuzu temizleyerek birçok hastalığın önüne geçecektir.

 
Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?
Ekinezya bitkisini toz, hap, kapsül gibi birçok şekilde temin edebilirsiniz ancak çayını tüketmek en fazla yararı almanızı sağlayacaktır. Gövdesi ve yaprakları ile küçük parçalar haline getireceğiniz papatyayı normal çay demleme usulüne göre demleyebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı toz halinde olan bitkiyi bir bardak kaynar su içerisine atarak üç dört dakika kadar dinlenmeye bırakabilirsiniz. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller bu süreçte çaya nüfuz edecektir. Birkaç dakika içinde hazır olan çayınızı günde iki üç fincanı geçmeyecek şekilde istediğiniz bir zaman diliminde içebilirsiniz.

Tabiattaki bitkiler şifalarıyla bilinse de yanlış tüketildikleri zaman zarar verici olabilirler. Ekinezyanın faydaları ise doğru kullanımla güzel sonuçlar vermektedir. Ekinezya çayını iki haftalık kür halinde kullanıp bir hafta boyunca ara vermeniz gerekmektedir. Fazla miktarda içildiğinde baş dönmesi ve mide bulantısı yapmaktadır. Papatya ailesinden olduğu için papatyaya alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde baskılayacağı bir özelliği olduğu için organ nakli, bağışıklık sistemi hastalıklarının olduğu durumlarda kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *