05 Mart 2022, 02:23 tarihinde eklendi

Chia tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun Faydaları Nelerdir?
Chia tohumunun faydaları maya kavimleri tarafından da bilmekteydi. Savaşçı ve koşucu olan mayalar vücutları için gerekli olan yakıtları bu tohumları tüketerek karşılamaktaydılar. Siyah ve sert olan bu besinin anavatanı ise Güney Amerika topraklarıdır. Yüksek besin değeriyle günümüzde çok popüler olan bu gıdayı Özellikle temiz içerikli ve doğal gıdalar yemek isteyen insanlar mutfaklarında sıklıkla kullanmaktadır.

Chiayı bu kadar özel yapan şey insan sağlığına birçok faydası olan yüksek değerli bir içeriğe sahip olmasıdır. Günümüz tıp dünyasında beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesiyle birçok hastalığın tedavi edildiği kabul görmektedir. Kızartmalar, hamur işleri, yüksek şeker içeren pirinç, unlu gıdalar yerine chia tohumuyla yapılan oldukça lezzetli tarifleri tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Chia Tohumu İçeriğiyle Hangi Hastalıklarını Tedavi Etmektedir?
Chia tohumu mucizevî özellikleri olan bir bitki tohumudur. Gençliğin ve sağlıklı ömrün iksiri olarak görülen chianın tek başına sağladığı faydayı, birkaç besin birleştiğinde bile vermemektedir. İçeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirerek cildi güzelleştirmektedir. Sağlıklı bir yağ olan omega-3 kaynağıdır. Bitki temelli bir protein kaynağı olduğu için vejetaryenler ve veganlar için vazgeçilmez bir üründür. Lifli yapısı sayesinde zayıflamak isteyenlerin listesinde bolca bulunmaktadır.

Kalsiyumlu yapısından dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Hamilelerin beslenmelerine ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Chia tohumunun faydaları hamilelerin ihtiyacı olan mineralin, vitaminin, proteinin birçoğunu karşılamaktadır. Kolesterolü ve tansiyonu dengelediği için dolaylı olarak kalp sağlığına da iyi gelmektedir.

Bu kadar faydası olan bir besini mutlaka tüketmelisiniz. Hastalıklarınız için doktor tedavisini ve uyarılarını dikkate aldıktan sonra kendim için ne yapabilirim diyorsanız, yeni tanınan bu besinden faydalanabilirsiniz. Kültürümüz için farklı bir tat olabilir ancak birçok tarife uyarlanabilen bir lezzettir. İnternetten ve videolardan birçok tarifi deneyebileceğiniz gibi yazımızın devamında en çok tercih edilen tarifleri bulabilirsiniz.

Chia tohumuyla İle Neler Hazırlayabilirsiniz?
Chia tohumuyla yapabileceğiniz ilk şey onu çiğ tüketmektir. Ancak çok sert ve küçük yapısından dolayı 2 saat kadar sıcak suda bekleterek büyümesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Yine çiğ bir şekilde mevsim salatalarının üstüne dökebilirsiniz. Şeker krizlerini bastırmak için kinoa ile yapılan muhallebiyi mutlaka denemelisiniz. Hem tadı hem de besleyici özelliği ile vazgeçilmeziniz olacaktır. Bir bardak süte yarım muz ve bir çay kaşığı kakao ekleyerek karıştırınız. İçine bir yemek kaşığı kinoa ekleyerek 2-3 saat kadar buzdolabında beklettikten sonra pudinginizi yiyebilirsiniz. Chia tohumunun faydaları diğer gıdalarla birleştiğinde daha çok etki göstermektedir.

Chia ile hazırlayacağınız diğer bir tarif ise enerji toplarıdır. 2 tane hurma, 4 tane kayısı, fındık parçaları, ve bir yemek kaşığı chia tohumuna bir bardak süt ekleyerek mikser yardımıyla karıştırın. Küçük toplar yaparak buzdolabında bekletin. Bu enerji topları sağlıklı ve fit bedenden ödün vermeden, istediğiniz kadar tatlı yemenizi sağlayacaktır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *