05 Mart 2022, 02:21 tarihinde eklendi

Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?
Çarkıfelek otunun faydaları çoğunlukla anksiyete, asabiyet ve uykusuzluk gibi problemler ile karşılaşıldığında ortaya çıkar. Bilinen 500 çarkıfelek türü vardır. Çarkıfelek otunun bir diğer adı tutku çiçeğidir. Bu bitki ailesi Passiflora olarak da bilinir.  Çarkıfelekgiller ailesinin 500’den fazla bilinen türü bulunmaktadır.

Anavatanı, Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika’ya kadar uzanan Çarkıfelek otu günümüzde Avrupa ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Çarkıfelek otunun birçok türü bulunmasına karşın sağlığa yararlı olduğu bilinen Passifloraincarnata türü göze çarpmaktadır. Passifloraincarnata türü Türkiye’de yetişmeyen bir türdür. Türkiye’de yetişen mavi çarkıfelek otu çoğu zaman süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bu tür sağlık alanlarında kullanılmaz.

Sağlık alanlarında kullanılan Passifloraincarnata çarkıfelek otu anksiyete ve uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Çarkıfelek sakinleştirici etkisi olan bitki türlerindendir ve sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır. Çarkıfelek bitkisi çiçeği, gövdesi ve yapraklarıyla beraber anksiyete ve uyku problemlerine karşı kullanılmaktadır. Strese ve baş ağrısına iyi gelmektedir. Çarkıfeleğin beyinde bu psikolojik etkileri nasıl sağladığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı araştırmalar beyinde bu psikolojik rahatsızlıklar ile ilgili engelleyici enzimleri barındırıyor olabileceği üzerine sonuçlar vermektedir. Çarkıfelek otunun faydaları arasında Parkinson hastalığında ve isteri durumlarında meydana gelen sinirsel atakları giderici özelliği bulunmaktadır. Bazı sinir hastalıklarında da sinir ağlarının üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunan çarkıfelek otu yüksek tansiyonun düşmesini de sağlayabilmektedir.

Çarkıfelek Otu Nasıl Kullanılır?
Çarkıfelek otunun farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Demleme yönteminde önceden kurutulmuş çarkıfeleği bir veya iki çay kaşığı miktarında 2 bardak suya koymalısınız. Bu karışım demlendikten sonra tüketilmek için hazır durumdadır. Çarkıfelek otunun faydaları, bu karışım uyumadan önce alınırsa daha çok etkisini gösterecektir. Kapsül halinde çarkıfelek otu genellikle başka bitkiler ile harmanlanmış şekilde kullanılır. Bu kapsüllerin gramajı farklı olabilir.

Çarkıfelek Otunun Zararları Var Mıdır?
Çok sık olarak görülmese de çarkıfelek otunun da bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Çarkıfelek otunun yan etkileri fazla tüketim ve yanlış kullanım gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çarkıfelek otunun bağımlılık etkisi bulunmamaktadır. Çarkıfelek otunun faydaları bu bitkiyi uzun süre ve yüksek dozlarda kullanmanın sonucu zarara dönüşebilir. Anksiyete giderici bu bitki uzun süre kullanım sonucu depresyon riskini artırabilir. Çarkıfelek otunun bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Bu kişilerin bu bitkiye karşı alerjisi olduğundan dolayı kullanmayı bırakmaları önerilir.

Emziren ya da hamile kadınların dikkatli kullanması gereken bir bitkidir ve uterus kaslarını gevşettiği bilindiğinden dolayı çoğu zaman doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kan sulandıran ilaçlar ile birlikte kullanılması da doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Çarkıfelek otunun sakinleştirici özelliği bulunduğundan dolayı antidepresan içerikli olan ilaçlar ile de kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *