21 Mayıs 2021, 14:57 tarihinde eklendi

Ayrık otu nedir? Faydaları nelerdir?

Ayrık otu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimle

Diğer İsimleri : Ayrıkkökü, Chiendent, Triticum repens, Agropyron repens 

Botanik Bilgi : Buğdaygillerden yabani bir bitkidir. Sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır, ilkbahar ve Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur. Köklerinde yüksek miktarlarda potar ve şeker vardır. Mekkeayrığı (İdrisotu, Andropogon) denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. Domuzayrığı (Cynodon dactylon) ise, zararlıdır.

 

Bilinen Bileşimi : Müsilaj, saponin, şeker, triticin, glikovalin, leviloz, potasyum, demir, silisyum, potar, inozit, inulin, tritisin, manit, provitamin A, vitamin C.
 

Özellikleri : Diüretik / idrar söktürücü, depüratif / kanı temizleyici, sedatif / gevşetici, ekspektonan / balgam söktürücü, antifebril / ateş düşürücü, antihelmintik / bağırsak kurtlarını düşürücü, koleretik / safra akımını sağlayıcı.

 

Faydaları :

 

İltihaplı hastalıklarda rahatlatıcı ve ferahlatıcı olarak kullanılır.

 

İdrar söktürücüdür.  

 

Böbrek ve mesanede meydana gelen taş ve iltihapları giderir.

 

Kan tükürmeyi önler.

 

Albümin’i atar.

 

Nefrit ve Nikris’te de faydalıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu : 2 çorba kaşığı kıyılmış bitki 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa birer çay bardağı yemeklerden evvel içilir.

 

Çayı : 20 gr. ayrık kökü bir litre suda haşlanarak çay gibi içilir. Kaynarken içine limon atılırsa daha güzel bir tat verir. 

ri : Ayrıkkökü, Chiendent, Triticum repens, Agropyron repens Botanik Bilgi : Buğdaygillerden yabani bir bitkidir. Sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır, ilkbahar ve Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur. Köklerinde yüksek miktarlarda potar ve şeker vardır. Mekkeayrığı (İdrisotu, Andropogon) denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. Domuzayrığı (Cynodon dactylon) ise, zararlıdır. Bilinen Bileşimi : Müsilaj, saponin, şeker, triticin, glikovalin, leviloz, potasyum, demir, silisyum, potar, inozit, inulin, tritisin, manit, provitamin A, vitamin C. Özellikleri : Diüretik / idrar söktürücü, depüratif / kanı temizleyici, sedatif / gevşetici, ekspektonan / balgam söktürücü, antifebril / ateş düşürücü, antihelmintik / bağırsak kurtlarını düşürücü, koleretik / safra akımını sağlayıcı. Faydaları : İltihaplı hastalıklarda rahatlatıcı ve ferahlatıcı olarak kullanılır. İdrar söktürücüdür. Böbrek ve mesanede meydana gelen taş ve iltihapları giderir. Kan tükürmeyi önler. Albümin’i atar. Nefrit ve Nikris’te de faydalıdır. Kullanım Şekli ve Dozu : 2 çorba kaşığı kıyılmış bitki 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa birer çay bardağı yemeklerden evvel içilir. Çayı : 20 gr. ayrık kökü bir litre suda haşlanarak çay gibi içilir. Kaynarken içine limon atılırsa daha güzel bir tat verir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *