21 Mayıs 2021, 14:56 tarihinde eklendi

Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

Botanik Bilgi : Avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, iri çekirdekli bir meyvedir. Avokado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Bunun için hemen tüketmek üzere satın alıyorsanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir. Seçerken aynı zamanda derisinin parlak ve kaygan olmasına, salladığınızda çekirdeğin sesinin gelmesine dikkat edin. Birkaç gün sonra tüketecekseniz, sert olanı tercih etmeniz gerekir.

Yetiştirildiği Yerler :

 

Avokado yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli iklim faktörü kış donlarıdır. Bahçe tesisinde don olayı görülen alanlarda ağaçların hava akımını sağlayacak şekilde ve güneye meyilli yerlere dikilmelidirler. Ayrıca avokadonun çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki düşük sıcaklıklar ani sıcaklık değişimleri ve düşük hava nemi meyve tutumunu olumsuz etkiler. Sıcaklığın 30°C nin üzerine çıktığı ve nisbi nemin % 50′nin altına düştüğü Mayıs - Haziran aylarında önemli meyve dökümleri görülür. İleri dönemlerdeki ani sıcaklık değişimleri de meyve dökümüne sebep olmaktadır. Kuvvetli rüzgarlar gevrek yapılı ağacına ve meyveye zarar verir. Böyle yerlerde dikimden önce rüzgar kıran tesisleri yapılmalıdır. Avokado yetiştiriciliği için en iyi toprak derinlikçe zengin, drenajı iyi, taban suyu sorunu olmayan kumlu ve alüvyonal topraklardır. Toprak asitliği ise nötre yakın veya hafif asit karakterde olmalıdır. Anavatanı Meksika dır. Ayrıca Guatemala ve Güney Amerika’ nın kuzey sahillerinde yetişir.

 

Avokadonun faydaları:

Kabıza karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır. Avokado, vücutta toksit maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Bir tam avokado tüketmek kalori olarak fazla olacağından dolayı yarım veya üçte biri tercih edilmelidir. Özellikle son 1 kaç yılda popülerliğini arttıran avokado diyet yapan kişilere özellikle önerilir. Ancak sadece diyet yapanlar tarafından değil herkes tarafından tüketilmesi gerekmektedir.

♦ Avokado doygunluk hissi verdirir. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.

♦ Vücuttaki K vitamini eksikliğini giderir.

♦ İçerisinde bulundurduğu Potasyum miktarı oldukça fazladır.

♦ Kalp ve göz sağlığını korumaya yardımcıdır.

♦ Vitamin, mineral ve omega 3 açısından oldukça fazla miktarda zengindir.

♦ Kolestrol karşısında oldukça etkilidir.

♦ Bazı kanser tipleri ile savaşmakta vücuda yardımcı

♦ Lipid zenginidir.

 

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?                                                       

1. Meyve uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyve ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze yada kuru soğan kıyılarak ilave edilir, Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.

2. Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.

3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.

4. Mantar sote gibi sote yapılabilir.

5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

Avokado nasıl tüketilmeli?

Avokadonun faydaları görüldüğü üzere saymakla bitmiyor. Peki avokado nasıl tüketilmeli?

Avokadonun farklı farklı yenilmeli tarzları vardır.

Avokadoyu direk tüketen kişilerde olmakla birlikte, üzerine limon ve tuz eklendikten sonra ekmeğin arasına sürüp yiyenlerde vardır. Salatalarda da kullanılan avokado tüketiminde dikkat edilmesi gereken husus ise fazla tüketiminden kaçınılmasıdır. Tatlı ihtiyacını karşılamak isteyen bireyler avokadoyu tatlıların arasına katıpta yiyebiliyorlar.

Avokadonun faydaları olduğu kadar kalori açısından da zengin olması nedeniyle fazla tüketimi zararlıdır. Uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen tüketim şekli ise yarısının veya 3/1'inin tüketilmesidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *