05 Mart 2022, 02:27 tarihinde eklendi

At Kuyruğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

At Kuyruğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

At Kuyruğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
At kuyruğu bitkisinin faydaları mevsim geçişi hastalıklarına yakalanma riskini azaltmasının yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. At kuyruğu bitkisi 25 ile 60 cm yükseklikte olup, sapı ise 3 ile 6 milimetre civarındadır. Nemli toprakta ve tarla aralarında ya da hendek kıyılarında yetişmektedir. Genelde nemli, bataklık gibi alanlarda oluşan ve bu ot, çeşitli besin değerleri açısından oldukça zengindir.

At Kuyruğu Otu Nasıl Tüketilir?
At kuyruğu otunun çeşitli kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bitkinin toprağın üzerinde kalan kısmı, dikensi yaprakları ayrılır ve kurutulur.Çayı demlenerek ya da gargara yapılarak kullanılabilmektedir. At kuyruğu bitkisinin faydaları arasından hangisini sağlamak istediğinize bağlı kullanım şekli değişecektir. Suda kaynatılan at kuyruğu otu haricen de kullanılabilir.

İçinde at kuyruğu otu kaynatılan su, egzama, sivilce, yara, çıban ya da kıl kökü iltihapları için kullanılabilmektedir.Boğaz, bademcik ya da diş eti iltihapları için ise gargarasını yapmak gerekmektedir.

At kuyruğu otu çayının demlenme yönteminden bahsetmek gerekirse, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış at kuyruğu bitkisi, herhangi boyda bir su bardağı sıcak suya atılır. Sıcak su içerisinde 15 ile 20 dakika boyunca demlenir. Fakat demlenirken üzerinin kapatılması gereklidir. Daha sonra süzülür ve tüketime hazırdır. At kuyruğu bitkisinin faydaları için günde 3 ile 4 bardak taze demlenmiş çayı içilmelidir. Bu çay öğün aralarında ve aç karnına sıcak olarak tüketilmelidir.

Fakat kürleri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Bunlardan ilki bitkinin raf ömrü ve ikincisi ise doğru zamanda toplanmış olmasıdır. Bir diğer önemli husus ise, bitkinin kurutulma şeklidir. Her bitkinin kendine has, uygun şartlarda kurutulduğu yöntemler bulunmaktadır. Bazısı gölgede kurutulurken bazısı güneşte ve bazılarının karanlık ortamda kurutulması uygundur. En önemli noktalardan biri de kullanacağınız otun, doğru tür olduğundan emin olmaktır. Aksi takdirde bir fayda sağlamayacağı gibi, bazı durumlarda zararlı da olabilmektedir.

At Kuyruğu Bitkisinin Sağlık Açısından Yararları Nelerdir?
At kuyruğunun çeşitli sağlık sorunları için faydaları bulunmaktadır. At kuyruğu bitkisinin faydaları başlıca şu şekildedir;

Böbrek, idrar yolları ya da mesane iltihabında kullanılmaktadır.
En önemli özelliklerinden biri, vücutta biriken aşırı sıvı olarak tanımlanan ödemleri mineral denge bozulmadan vücuttan dışkı yoluyla atabilmektedir.
İçeriğinde bulunan yüksek oranda silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, deri, saç a da tırnaklara ilişkin hastalıkların giderilmesi açısından oldukça faydalıdır.
Bel ağrısı şikayeti olanlar için banyoda kullanılması rahatlama sağlayabilmektedir.
Bademcik, dişeti ve ağız içi iltihapta gargara şeklinde kullanılmaktadır.
Genelde kadınların ve çocukların yaşadığı istem dışı idrar kaçırmaya at kuyruğu bitkisinin çay kürü uygulanmaktadır.
Prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarına karşı kullanılabilecek bitkiler arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *